Dieta Intermittent Fasting

Dieta Intermittent Fasting (IF) – zasady i efekty postu przerywanego

Dieta Intermittent Fasting (IF) jest modelem żywieniowym, którego głównym założeniem jest okresowy post. To metoda polegająca na stosowaniu postu przeplatanego tzw. oknami żywieniowymi. Jest często wybierana przez osoby, którym zależy na redukcji masy ciała. Efekty postu przerwanego mogą być widoczne już po kilku dniach stosowania diety.

Zasady postu przerywanego

Dieta Intermittent Fasting polega na naprzemiennych głodówkach. Chodzi tutaj w dużej mierze o przedłużenie okresów bez spożywania pokarmu. Takie działanie wspiera redukcję masy ciała za pośrednictwem spalania tkanki tłuszczowej. Mówiąc o zasadach postu przerywanego, należy wspomnieć o kluczowym w tej diecie pojęciu tzw. okna żywieniowego. To kilkugodzinny okres, w trakcie którego możliwe jest spożywanie do pięciu posiłków. Najważniejsze zasady postu przerywanego to:

  1. Posiłki przyjmowane podczas okna żywieniowego muszą zapewniać odpowiednią liczbę kalorii.
  2. Okno żywieniowe powinno zaczynać się posiłkiem białkowo-tłuszczowym, który umożliwi poprawę metabolizmu oraz kontrolowanie poziomu insuliny.
  3. Podczas postu możliwe jest przyjmowanie płynów pozbawionych cukru oraz zbędnych kalorii, np. wody, czarnej kawy i herbaty.
  4. W ciągu dnia należy przyjmować dużo wody, co najmniej 1,5-2 l. Celem postu przerywanego jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Niezbędne jest w tym wypadku odpowiednie nawadnianie.

Jak widać, Dieta Intermittent Fasting nie narzuca specjalnych zasad żywienia. Oznacza to, że posiłki można komponować z wykorzystaniem wszystkich grup produktów spożywczych. Warto jednak sięgnąć po żywność mało przetworzoną, o krótkim składzie.

Post przerywany i jego rodzaje

Dieta Intermittent Fasting może być stosowana w różnych formach, ale największą popularnością cieszą się opisane poniżej warianty.

Wariant postu przerywanego 16/8

W tym wariancie pościmy przez 16 godzin, a posiłki spożywamy w ciągu 8 godzin. Wybór ram czasowych jest całkowicie dowolny.

Wariant postu przerywanego 20/4

Ten wariant opiera się na poszczeniu przez 20 godzin i spożywaniu pokarmów przez 4 godziny.

Wariant postu przerywanego 5/2

Zasady postu przerywanego w tym wariancie diety zakładają, że przez 5 dni spożywamy posiłki, a następnie pościmy przez 2 dni.

Wariant postu przerywanego 6/1

To rozwiązanie podobne do wariantu 5/2, z tą różnicą, że zakłada 6 dni spożywania pokarmów i 1 dzień postu.

Efekty postu przerywanego

Dieta Intermittent Fasting cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim ze względu na swoją skuteczność. Każdy organizm reaguje indywidualnie na wprowadzane zmiany. Należy się z tym również liczyć wtedy, kiedy wdrożymy post przerywany. Efekty postu przerywanego determinuje wiek, masa ciała, poziom tkanki tłuszczowej oraz aktywność fizyczna. Rezultaty są w dużej mierze wynikiem ujemnego bilansu energetycznego, co pozwala na obniżenie masy ciała. Stosowanie tego typu postu może również skutkować poprawą parametrów gospodarki węglowodanowej organizmu, metabolizmu glukozy oraz zwiększeniem wrażliwości tkanek na insulinę. Polepszeniu ulegają także wskaźniki lipidowe, ale mamy do czynienia też z obniżeniem ciśnienia krwi. Pozytywnym efektem postu przerywanego jest ponadto długowieczność oraz redukcja marketów stanów zapalnych.

Post przerywany – dla kogo jest przeznaczony?

Nie ma właściwie konkretnej grupy odbiorców, dla której byłby dedykowany ten rodzaj postu. Najczęściej z diety IF korzystają osoby:

  • aktywne fizycznie i zawodowo,
  • prowadzące nieregularny tryb życia,
  • u których inne rodzaje diety nie przyniosły oczekiwanych rezultatów,
  • chcące spożywać mniejsze, ale za to pożywniejsze posiłki.

Tego typu diety nie stosuje się u dzieci i młodzieży, osób starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem mogą być niektóre zaburzenia zdrowotne, m. in. cukrzyca, zaburzenia gospodarki węglowodanowej, przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia odżywiania.

ProLon ReSet doskonale sprawdzi się w stosowaniu postów w systemie 5/2 oraz 6/1.i Specjalnie opracowany jednodniowy plan imitujący głodówkę pozwoli Twojemu ciału pozostać w trybie postu przy jednoczesnym spożywaniu zdrowych posiłków. 

Sprawdź w naszym sklepie: https://massmedica.com/produkt/prolon-reset/

 

Koszyk