zdrowie mózgu

ProLon i zdrowie mózgu – jak dieta imitująca post wspiera funkcje kognitywne?

ProLon to dieta wysoce skuteczna w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Dieta FMD, którą umożliwia ProLon, ma ponadto prozdrowotne i terapeutyczne działanie, a dodatkowo odmładza, aktywując w organizmie procesy regeneracji i odnowy komórek. Jaki jest jednak wpływ diety przerywanej na mózg? Jak ProLon działa na mózg, funkcje poznawcze i nasze możliwości umysłowe?

Dieta FMD – najważniejsze informacje na temat diety imitującej głodówkę

Dieta ProLon, czyli dieta FMD (Fasting Mimicking Diet), to pierwszy na świecie model odżywiania, który naśladuje głodówkę, ale nie zmusza do poszczenia i pomijania posiłków. Twórcą diety imitującej głodówkę jest włoski biolog i profesor gerontologii, Valter Longo. Dieta ProLon opiera się na spożywaniu specjalnej kombinacji pokarmów przez okres 5 dni, a spożywane w tym czasie wegańskie, niskokaloryczne i bogate w ważne składniki odżywcze posiłki, pozwalają uniknąć niedogodności i zagrożeń tradycyjnego postu opartego jedynie na wodzie. W ten sposób bez zmęczenia, utraty energii i bez konieczności rezygnowania z normalnych aktywności może w organizmie rozpocząć się proces oczyszczenia i odnowy za sprawą zjawiska autofagii (usuwania starych, uszkodzonych i stanowiących ryzyko komórek oraz zastępowanie ich nowymi i nieuszkodzonymi następczyniami).

ProLon a mózg i ciało oraz ich zdrowie

Dieta FMD nie tylko koncentruje się na redukcji tkanki tłuszczowej, ale dodatkowo stymuluje procesy regeneracyjne i naprawcze w organizmie, ma działanie odmładzające i może wspomagać profilaktykę w przypadku wielu chorób, m.in. cukrzycy. Więcej na temat korzyści terapeutycznych związanych ze stosowaniem diety ProLon pisaliśmy już artykule: Jedz mniej, żyj dłużej: terapeutyczne korzyści głodówki, do którego odsyłamy osoby zainteresowane pogłębieniem wiedzy o dobroczynnym wpływie diety FMD na zdrowie. Również wpływ diety FMD na mózg był wielokrotnie badany, a testy potwierdziły m.in. regenerację komórek mózgowych u zaawansowanych wiekowo myszy.

Wpływ diety FMD na mózg i funkcje kognitywne

Wpływ diety przerywanej na mózg jest wielokierunkowy. Przede wszystkim, warto wiedzieć, że zupełnie odmiennie niż mogłoby się wydawać, reagujemy na ProLon i post związany z tym programem. Diecie FMD nie towarzyszy więc ograniczenie funkcji kognitywnych (poznawczych) w trakcie jej stosowania, ponieważ dieta ProLon nie dopuszcza do spadku poziomu cukrów niezbędnych komórkom mózgu do pracy. ProLon pozwala zachować pełnię możliwości umysłowych i dobre samopoczucie, a po zakończeniu kuracji jest tylko lepiej. Wspomniane wcześniej badania, aktualnie prężnie prowadzone zwłaszcza przez Szkołę Gerontologii przy Uniwersytecie Południowej Karoliny, potwierdzają, że wpływ diety FMD na mózg jest wyjątkowo pozytywny. Liczne badania, dowiodły już m.in., że myszy żywione zgodnie z modelem FMD lepiej radzą sobie z wykonywaniem zadań wymagających sprawności poznawczej, lepiej się uczą i lepiej działa ich pamięć. U myszy z chorobą Alzheimera, którym podawano FMD, zaobserwowano ponadto spowolnienie pogorszenia funkcji poznawczych typowych przy tym schorzeniu. Dieta imitująca post pozwala również zregenerować, naprawić i odnowić neurony w mózgu, a to dobroczynnie wpływa na jakość i sprawność funkcji poznawczych osób ją stosujących.

ProLon a mózg – najnowsze badania

Wpływ diety FMD na mózg intryguje i jest stale sprawdzany, a nowe testy i programy badawcze przynoszą coraz ciekawsze wieści. Wiemy już, że ProLon spowalnia procesy starzenia się i demencji, może hamować rozwój chorób neurologicznych, odmładza mózg i ciało. Aktualnie prowadzone badania wskazują ponadto m.in. na możliwy modyfikujący wpływ diety przerywanej na ośrodki kontroli apetytu w mózgu, a nawet na jakość flory jelitowej odpowiedzialnej za prawidłowe trawienie. Dieta imitująca post może więc okazać się nie tylko skuteczną metodą anti-aging, ale też dobrym narzędziem do walki z otyłością, cukrzycą i innymi chorobami cywilizacyjnymi.

Bibliografia:

Rangan P, Lobo F, Parrella E, Rochette N, Morselli M, Stephen TL, Cremonini AL, Tagliafico L, Persia A, Caffa I, Monacelli F, Odetti P, Bonfiglio T, Nencioni A, Pigliautile M, Boccardi V, Mecocci P, Pike CJ, Cohen P, LaDu MJ, Pellegrini M, Xia K, Tran K, Ann B, Chowdhury D, Longo VD. Fasting-mimicking diet cycles reduce neuroinflammation to attenuate cognitive decline in Alzheimer’s models. Cell Rep. 2022 Sep 27;40(13):111417.

https://doi.org/10.1016/j.celrep.2022.111417

Jing Zhou, Xiaoling Wu, Tianyuan Xiang, Fei Liu, Hui Gao, Li Tong, Bin Yan, Zhonglin Li, Chi Zhang, Linyuan Wang, Lei Ou, Zhongxia Li, Wen Wang, Tingting Yang, Fengyun Li, Huimin Ma, Xiaojuan Zhao, Na Mi, Ziya Yu, Canhui Lan, Qi Wang,Hao Li1, Liming Wang, Xiaoning Wang, Yongli Li, Qiang Zeng,”Dynamical alterations of brain function and gut microbiome in weight loss”

https://doi.org/10.3389/fcimb.2023.1269548

 

Koszyk