LARS

REKONSTRUKCJA WIĄZADEŁ KOLANA

IMPLANTY LARS

 

Implanty LARS produkowane są we Francji i stosowane od 1991 roku. W Europie najchętniej sięgają po nie chirurdzy włoscy, francuscy i angielscy. Na świecie wiodący rynek to Australia. Wiele poważnych ośrodków klinicznych ma LARSa w swojej ofercie. W Polsce technika LARS nie jest jeszcze szeroko spopularyzowana. Wielu osób nadal odnosi się do niej sceptycznie. Jednak z roku na rok coraz więcej lekarzy przekonuje się o jej zaletach i wdraża do codziennej praktyki klinicznej.

Dlaczego LARS?

USZKODZENIA WIĘZADEŁ KOLANA

To jedna z poważniejszych kontuzji związanych z wyczynowym, lecz także i rekreacyjnym uprawianiem sportu. Najczęściej kontuzje dotyczą więzadła krzyżowego przedniego (tzw. ACL od angielskiej nazwy Anterior Cruciate Ligament). Klasyczne techniki rekonstrukcji aparatu więzadłowego nie gwarantują powrotu do formy sprzed urazu. Lista możliwych komplikacji jest długa, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia niepokojąco wysokie. Ponadto pacjenta czeka długi i kosztowny proces rehabilitacji.

 

REKONSTRUKCJA METODĄ LARS

Polega na zespoleniu i wygojeniu zerwanego więzadła zamiast na jego zastępowaniu inna tkanką. Implant LARS jest rodzajem zespolenia łączącego fragmenty uszkodzonego ACL i przejmującego jego funkcje do czasu wygojenia. Porównując rekonstrukcje ACL do leczenia złamanej kości można powiedzieć, że LARS jest implantem stabilizującym kość do czasu zrostu. W tym porównaniu rekonstrukcja z użyciem przeszczepów odpowiadałaby usunięciu złamanej kości i zastąpieniu jej inną, pobraną z innego miejsca w organizmie lub ze zwłok.

 

GŁÓWNE ZALETY TECHNIKI LARS:

  • Całkowity brak powikłań związanych z pobieraniem przeszczepu
  • Zdecydowanie niższy niż w technice przeszczepów procent zerwań; 3,7% zerwań w okresie 11 lat, (Papadopulos et al. 2011), brak zerwań w okresie 5 lat (Hamido et al. 2010), 1,7% zerwań w okresie 5 lat (Gao et al. 2010),
  • Zachowanie priopriocepcji
  • Krótki okres rehabilitacji
  • Krótszy czas operacji i w związku z tym zmniejszone ryzyko infekcji

Kontakt z przedstawicielem

W przypadku chęci uzyskania dodatkowych informacji na temat produktów z zakresu ortopedii i medycyny sportowej zachęcamy do kontaktu. Nasi handlowcy przedstawią kompleksową ofertę dostosowaną do Państwa potrzeb.

© Massmedica 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Projekt i wykonianie Simle Med

Koszyk