Jak działa głodówka lecznicza wykorzystywana jest w medycynie od tysięcy lat? Stosowali ją już Chińczycy, Grecy, Rzymianie i Arabowie. Obecnie głodówki budzą sporo kontrowersji, ale wbrew pozorom można czerpać z nich wiele korzyści. Jak głodówka wpływa na zdrowie człowieka?
Co to jest głodówka lecznicza?
Głodówka bazuje na całkowitym lub znacznym ograniczeniu spożywania posiłków. W celu osiągnięcia zamierzonych efektów należy się do niej odpowiednio przygotować. Prozdrowotne właściwości postu są konsekwencją uruchomienia mechanizmów przystosowawczych organizmu. Potrafi on dostosować się do braku odżywienia i nie dostarczania składników odżywczych.
Jak działa głodówka?
Zastanawiając się nad tym, jak działa głodówka, należy podkreślić, że rozpoczęcie postu prowadzi w pierwszej kolejności do wykorzystania zgromadzonych przez organizm zapasów. Najpierw zużywany jest glikogen, który gromadzi wątroba oraz mięśnie. Następnie organizm sięga po zapas białek i tłuszczów. Rozpad białek na aminokwasy skutkuje użyciem tych drugich do produkcji glukozy w procesie nazywanym glukoneogenezą. Długotrwały post przyczynia się do tego, że poziom wolnych kwasów tłuszczowych wzrasta. W konsekwencji dochodzi do wytwarzania ciał ketonowych, które stają się swego rodzaju alternatywnym źródłem energii.
Działanie głodówki – jakie efekty może przynieść?
Jak głodówka wpływa na zdrowie człowieka? Korzystne oddziaływanie postu jest już zauważalne na poziomie komórkowym. Jest on wsparciem dla tzw. detoksu komórkowego, który polega na usuwaniu zbędnych dla organizmu elementów, takich jak: wirusy i bakterie, nieodpowiednie białka oraz zużyte lub uszkodzone struktury. Zatem jak działa głodówka? Post pozwala na swego rodzaju samooczyszczenie się komórek, które w rezultacie działają sprawniej.
Dostosowanie się do procesu redukcji dostatecznej liczby kalorii skutkuje w organizmie pojawieniem się reakcji metabolicznych i hormonalnych o pozytywnym wpływie na zdrowie. Głodówka wspiera oczyszczenie organizmu z toksyn, redukcję masy ciała i reguluje ciśnienie tętnicze. Jej prowadzenie przyczynia się również do spowolnienia metabolizmu oraz zmniejszenia liczby wytwarzanych wolnych rodników, które odpowiadają za proces starzenia oraz rozwój wielu chorób. Wpływ głodówki na zdrowie człowieka jest widoczny także w ograniczeniu występowania u pacjentów chorób metabolicznych oraz wydłużeniu długości życia.
Jeśli chcesz przekonać się jak działa głodówka lecznicza sprawdź jak działa ProLon 5-day
Jak głodówka wpływa na zdrowie człowieka – wskazania i przeciwwskazania do stosowania
Głodówka lecznicza może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na organizm człowieka. Najlepszym rozwiązaniem jest jej przeprowadzanie pod ścisłą kontrolą lekarza. Post jest wskazany dla osób borykających się z nadwagą i otyłością. Warto ją zastosować również w celu oczyszczenia organizmu oraz poprawy jego ogólnego funkcjonowania. Taką kurację zaleca się także w celu opóźnienia procesów starzenia oraz zminimalizowania ryzyka rozwoju chorób, takich jak: cukrzyca, miażdżyca i nowotwory. Ze względu na fakt, że głodówka wiąże się z ograniczeniem dostarczania składników odżywczych, nie jest wskazana dla osób, u których stwierdzono:
- nowotwory,
- cukrzycę,
- nadczynność tarczycy,
- niewydolność narządową,
- chorobę wrzodową,
- depresję,
- choroby genetyczne i zakaźne, np. gruźlicę.
Ponadto warto podkreślić, że głodówek leczniczych nie zaleca się pacjentom cierpiącym na niedokrwistość, niedobory witamin i składników mineralnych, osobom z niskim ciśnieniem tętniczym oraz chorującym na anoreksję. Tego typu postu nie powinny stosować także kobiety w ciąży oraz karmiące.