dieta długowieczności

Dieta długowieczności – co jeść, aby żyć jak najdłużej?

Czy dieta długowieczności to tylko plotki? Naukowcy od wielu lat poszukiwali korelacji między sposobem odżywiania się, genami, praktykowaniem postu a długowiecznością. Badania wskazują, że zmiana nawyków żywieniowych może skutkować wydłużeniem życia nawet o kilkanaście lat. Włączenie do codziennej diety produktów pełnoziarnistych, orzechów czy roślin strączkowych przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia czerwonego mięsa może przynieść organizmowi cenne korzyści. 

Co składa się na dietę długowieczności?

Dieta sprzyjająca długowieczności powinna być przede wszystkim stylem życia. Nie można jej traktować wyłącznie jako jednorazową strategię na odchudzanie, chociaż utrzymywanie optymalnej wagi jest w tym wypadku kluczowe. Tego typu dieta opiera się w dużej mierze na średnim lub wysokim spożyciu węglowodanów przy jednoczesnym niskim, choć wystarczającym spożyciu białka. Mowa tutaj głównie o białku pochodzenia roślinnego, ale ważne jest również spożywanie białka pochodzącego z ryb oraz owoców morza.

W diecie długowieczności kluczowym elementem jest także dostarczanie organizmowi tłuszczu ze źródeł roślinnych, który wytwarza około 30% energii. Zdaniem naukowców dieta sprzyjająca długowieczności powinna również obejmować 12-13 godzin codziennego postu. Efekty takiego odżywiania widoczne są u mieszkańców terenów położonych nad Morzem Śródziemnym, m. in. Sardynii oraz w kalifornijskim mieście Loma Linda. Obserwuje się tam dużą liczbę stulatków oraz osób z wysoką średnią długością życia. Dieta długowieczności zakłada jedzenie 2-3 posiłków dziennie. Nie jest właściwie ważna pora ich spożywania, ale niezwykle istotna jest systematyczność – przyjmowanie posiłków mniej więcej w tych samych godzinach. Badania pokazują, że długotrwałe ograniczanie podaży kalorii prowadzi do spowolnienia procesów starzenia oraz wydłużenia życia.

Dieta długowieczności z Okinawy – na czym polega?

W Japonii ludzie żyją najdłużej. Obywatele tego kraju swoją długowieczność zawdzięczają nie tylko specyficznej diecie, ale również stylowi życia. Jak w soczewce widoczne jest to na japońskiej wyspie Okinawa, której mieszkańcy mają rzadko do czynienia z chorobami układu krążenia, cukrzycą typu II oraz nowotworami. Dieta długowieczności z Okinawy, pomimo, że niskokaloryczna, bogata jest w cenne składniki odżywcze, przede wszystkim antyoksydanty i flawonoidy. Składa się głównie z warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz produktów o niskim indeksie glikemicznym.

W diecie długowieczności z Okinawy ograniczone jest spożycie mięsa, przetworzonych produktów zbożowych i mlecznych oraz cukru. Dieta z Okinawy w pewnym stopniu przypomina dietę śródziemnomorską. Jednak oprócz założeń żywieniowych jej istotnym elementem jest także podejście do życia, codzienne czynności i dokonywane wybory. Inną dietą, która może przynieść nam korzyści zdrowotne jest dieta imitująca post ProLon.

Dieta długowieczności – korzyści

Badania pokazują, że długotrwałe ograniczanie podaży kalorii prowadzi do spowolnienia procesów starzenia oraz wydłużenia życia. Trwała zmiana nawyków żywieniowych skutkuje wzrostem długości życia o około 10,7 roku u kobiet i o 13 lat u mężczyzn. U osób w wieku 18-70 lat ten sposób odżywiania może prowadzić do odwrócenia insulinooporności, obniżać ciśnienie krwi i poziom cholesterolu całkowitego, a także redukować stany zapalne. Co więcej, zdaniem badaczy dieta długowieczności może być też uzupełnieniem standardowej opieki zdrowotnej i pomóc w uniknięciu chorób, szczególnie w zaawansowanym wieku. Warto jednak pamiętać o tym, że powinna być optymalnie skomponowana, aby nie prowadzić do niedożywienia, szczególnie u osób po 65. roku życia.

 

Koszyk