Naukowcy już jakiś czas temu odkryli, że komórki zmieniające środowisko bogate w cukry na środowisko wodne są odporniejsze na uszkodzenia i stres oksydacyjny. Jednak, mając na uwadze fakt, że długotrwała głodówka może być przyczyną niedożywienia i osłabienia organizmu, rozpoczęli poszukiwania alternatywy dla postu wodnego. Tym sposobem opracowana została dieta imitująca post, ubogą w cukry i białka, która zawiera kwasy tłuszczowe oraz jest bogata w składniki odżywcze.
Fasting Mimicking Diet, czyli dieta imitująca post
Twórcą diety FMD jest włoski profesor Valter Longo. Do jej stworzenia doprowadziły do badania prowadzone na myszach. W ich trakcie zaobserwował, że gryzonie po okresowej głodówce są lżejsze, sprawniejsze, a także żyją dłużej od pozostałych. Ponadto populacja gryzoni poddana głodówce rzadziej chorowała na raka i nie była podatna na stany zapalne. Wieloletnie badania pozwoliły profesorowi Longo potwierdzić tezę, że okresowa głodówka to szansa nie tylko na utrzymanie zdrowej sylwetki, ale także na redukcję ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu oraz na utrzymanie optymalnych dla zdrowia parametrów. Ponadto dieta imitująca post skutkuje efektem anti-aging na poziomie komórkowym.
FMD – na czym polega?
Fasting Mimicking Diet to dieta niskowęglowodanowa i niskobiałkowa, ale zawiera dobre dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Składa się z posiłków przygotowanych na pięć dni, m. in. zup, batonów energetycznych, suplementów witaminowych oraz herbat ziołowych. Ważne jest to, że pomiędzy posiłkami można pić wyłącznie wodę, ale dopuszcza się także jedną filiżankę kawy dziennie. Istotne jest spożywanie posiłków przeznaczonych na konkretny dzień właśnie w tym dniu, nie powinny być one przenoszone na inny termin.
Można tutaj również zastosować dietę OMAD (One Meal A Day), która jest formą postu przerywanego. Zgodnie z założeniami diety OMAD spożywa się tylko jeden posiłek dziennie i pości przez pozostałe 23 godziny, pijąc ewentualnie wodę lub herbatę bez cukru. Kluczem do powyższej diety jest określony rozkład makroskładników w dni postne, który przedstawia się następująco:
- dzień 1. – 10% białka, 56% tłuszczu i 34% węglowodanów,
- dni 2. do 5. – 9% białka, 44% tłuszczu i 47% węglowodanów.
Dzienna kaloryczność posiłków wynosi 770-1100 kcal. W szóstym dniu spożywa się wyłącznie zupy i soki owocowe, a następnie lekkie posiłki na bazie ryżu, makaronu, roślin strączkowych z niewielkimi kawałkami mięsa lub ryb. Normalną dietę wznawia się w kolejnym dniu.
Dla kogo przeznaczona jest dieta FMD?
Fasting Mimicking Diet to dieta przeznaczona dla zdrowych osób, które pragną poprawić swoje samopoczucie. Mogą z niej korzystać także osoby otyłe, których celem jest kontrola wagi. To dieta dedykowana także dla osób borykających się z zespołem metabolicznym i tych, u których odnotowuje się nieprawidłowe wskaźniki procesu starzenia się. Najczęściej zaleca się stosowanie diety 3-4 razy do roku, w szczególnych przypadkach, po konsultacji z lekarzem, może to być 6-12 cykli rocznie.
W diecie imitującej post można się wspomóc programem żywieniowym ProLon® 5-day. Jego zadaniem jest odżywienie organizmu przy jednoczesnym wspieraniu procesu odmładzania i równowagi metabolicznej. Ta innowacyjna technologia symulowania postu zapewnia wszystkie jego zalety i dopuszcza spożywanie posiłków niezbędnych do zwalczania głodu oraz ochrony tkanki mięśniowej. Dzięki temu rozwiązaniu możliwa jest redukcja tkanki tłuszczowej i inne korzyści wynikające z postu bez konieczności zmiany trybu życia.
Przeciwwskazania do stosowania Fasting Mimicking Diet
Dieta FMD (dieta imitująca post) powinna być za każdym razem przeprowadzona pod nadzorem lekarskim. Przeciwwskazaniem do stosowania tej diety jest wiek poniżej 18. roku życia, ciąża oraz karmienie piersią. Nie powinny z niej korzystać również osoby uczulone na poszczególne składniki diety (np. na orzechy). FMD (dieta imitująca post) nie jest zalecane dla osób z indeksem masy ciała BMI poniżej 18, chorujących lub przyjmujących niektóre leki. Przeciwwskazaniem jest dodatkowo:
- cukrzyca,
- choroby sercowo-naczyniowe,
- nowotwory,
- zaburzenia pracy wątroby lub nerek.