kuracje głodówkowe

Czy kuracje głodówkowe są bezpieczne i skuteczne?

Kuracje głodówkowe postrzegane są jako skuteczne metody oczyszczania organizmu. Ich popularność rośnie zwłaszcza wśród osób pragnących szybko zrzucić zbędne kilogramy. Okresowe posty zapewniają także korzyści zdrowotne, a nawet wspomagają leczenie chorób.

Czym jest głodówka oczyszczająca?

Pod pojęciem głodówki kryje się rezygnacja ze spożywania pokarmów lub ich znaczne ograniczenie. Najczęściej polega na zaprzestaniu przyjmowania pokarmów stałych i przyjmowaniu wyłącznie płynów. Celem stosowania głodówek oczyszczających jest przede wszystkim redukcja masy ciała, detoksykacja organizmu lub przemawiają za nimi przesłanki lecznicze. Okresowy post daje szansę na usunięcie z organizmu produktów przemiany materii i złogów jelitowych oraz przywrócenie mu witalności.

Kuracje głodówkowe – jak się do nich przygotować?

Kuracje głodówkowe nie są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, a w niektórych przypadkach mogą skutkować poważnymi skutkami. Rosnąca świadomość konsekwencji sprawia, że osoby decydujące się na okresowy post rozsądnie się do niego przygotowują. Przed rozpoczęciem postu warto skonsultować ten zamiar z lekarzem lub dietetykiem, a dodatkowo poprzedzić go wykonaniem badań laboratoryjnych. Głodówka może być przyczyną niedoborów w organizmie, dlatego też należy sprawdzić stan jego odżywienia. Zaleca się wykonanie morfologii krwi, lipidogramu i prób wątrobowych oraz sprawdzenie poziomu:

  • żelaza i ferrytyny,
  • kwasu foliowego,
  • witaminy D i B12,
  • wskaźników nerkowych – kwasu moczowego, kreatyniny i eGFR.

Głodówka – jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą?

Kuracja głodówkowa nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób borykających się z problemami zdrowotnymi oraz dla kobiet w ciąży. Chociaż okresowy post może przynieść sporo korzyści, to równie dobrze może być zagrożeniem dla zdrowia. Do głównych niebezpieczeństw zalicza się zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. Podczas postu w organizmie zachodzą poważne zmiany. W pierwszej dobie wyczerpują się zapasy glikogenu (wielocukru), który jest źródłem energii dla człowieka.

Organizm zaczyna wówczas przetwarzać tłuszcze i białka, a w konsekwencji dochodzi do nadmiernej produkcji związków ketonowych zakwaszających organizm. W efekcie mogą pojawić się problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia nastroju, zawroty głowy, a nawet omdlenia. Niektóre osoby skarżą się również na zaburzenia ze strony układu pokarmowego, problemy z wątrobą czy nerkami. Długotrwała głodówka u kobiet jest często przyczyną zaburzeń miesiączkowania. Zbyt często stosowane kuracje głodówkowe mogą prowadzić do:

  • zaburzeń odżywiania, 
  • rozchwiania funkcjonowania organizmu,
  • niedożywienia i wyniszczenia organizmu, 
  • odwodnienia, 
  • tachykardii,
  • hipoglikemii i utraty przytomności.

Korzyści wynikające z przeprowadzenia kuracji głodówkowej

Ograniczenie ilość spożywanych kalorii w początkowej fazie skutkuje szybką redukcją masy ciała, chociaż zdecydowana większość osób po zakończonym poście wraca do swojej pierwotnej masy ciała. Badania potwierdzają, że jednodniowa głodówka poprawia profil lipidowy, powodując wzrost tzw. dobrego cholesterolu, a obniżając stężenie trójglicerydów i wolnych kwasów tłuszczowych. Warto tutaj wspomnieć o tym, że głodówki lecznicze wykorzystuje się w leczeniu niektórych chorób, m. in. zespołu chylomikronemii czy padaczki. Zastosowanie głodówki leczniczej redukuje częstość napadów padaczkowych o około 50% u dorosłych oraz o 60% u dzieci.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z technologii symulowania postu w postaci gotowych programów żywieniowych. Jednym z nich jest ProLon® 5-day, który odżywia ciało, wspierając jednocześnie proces odmładzania i równowagę metaboliczną. Ten innowacyjny program zapewnia wszystkie zalety postu, a jednocześnie daje możliwość spożywania posiłków w celu zwalczania głodu oraz ochrony tkanki mięśniowej. Pozwala uzyskać szczuplejszą talię i inne korzyści wynikające z postu bez zmiany trybu życia niezbędnej w przypadku długotrwałej diety.

 

Koszyk