Test antygenowy – jak wykonać, na czym polega i kiedy warto go kupić?

Co to jest test antygenowy?

Test antygenowy to jedno z badań wykonywanych do diagnostyki koronawirusa. Pozwala na szybkie, jakościowe wykrycie antygenu SARS-CoV-2 w próbkach wymazu z nosa i nosogardzieli. Kiedy warto wykonać test antygenowy? Jak przeprowadzić badanie? Ile czasu należy czekać na wyniki? Gdzie kupić test na obecność COVID-19? Poniżej odpowiedzi na wszystkie najczęściej zadawane pytania.

Kiedy zrobić test antygenowy na COVID-19?

Test powinno wykonać się w pierwszym tygodniu od wystąpienia objawów choroby. COVID-19 jest jednak często mylony z innymi chorobami wirusowymi i zdarza się, że gorsze samopoczucie jest bagatelizowane. Jeśli nie masz pewności co do stanu swojego zdrowia oraz nie chcesz wychodzić z domu, przeprowadź badanie samodzielnie. Warto jest się skontrolować także wtedy, gdy wybierasz się na spotkanie rodzinne lub przebywasz często wśród ludzi – na przykład w pracy lub komunikacji miejskiej. Pamiętaj, że im prędzej dowiesz się o obecności koronawirusa, tym większe masz szanse na nierozprzestrzenianie choroby.

Jak wygląda test antygenowy?

Opakowanie składa się z karty testowej, instrukcji użytkowania, roztworu do przygotowania próbki, patyczka do pobrania wymazu i jednego opakowania środka pochłaniającego wilgoć.

Jak wykonać test antygenowy?

Test antygenowy polega na pobraniu wymazu z jamy nosowej, przeniesieniu próbki na kartę testową, dodanie 6 kropli rozpuszczalnika w specjalnie wyznaczonym miejscu. Wyniki pojawiają się już po 15 minutach. Poniżej film, który obrazuje prawidłowe wykonanie testu.

Ważne: pobieranie wymazu z nosa jest nieprzyjemne i bywa bolesne. Mimo tego pamiętaj o tym, by nie wkładać wymazówki zbyt płytko. Dla prawidłowego otrzymania wyniku testu, badanie musi być przeprowadzone z zachowaniem najwyższej staranności. 

Jeśli zobaczysz dwa fioletowe paski – jeden w polu T oraz jeden w polu C, to oznacza, że wynik jest pozytywny. Jeśli pasek pojawi się w polu C – wynik jest negatywny. W każdym innym przypadku wyniki można uznać za błędne i test należy wykonać ponownie.

Badanie jest naprawdę proste i poza nieprzyjemnym momentem pobierania wymazu z nosa nie sprawia żadnych trudności.

Test antygenowy – jak się przygotować?

Do testów podejdź na czczo (możesz też być 3 godziny po ostatnim posiłku). Co najmniej na 2 godziny przed badaniem nie przyjmuj donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych np. w postaci aerozolu. Bezpośrednio przed badaniem nie przepłukuj ani nie wydmuchuj nosa.

Czy test antygenowy skutecznie wykrywa koronawirusa?

Testy antygenowe zostały uznane w UE jako równoważne testom standardowym PCR, dają porównywalne wyniki i można je przeprowadzić samodzielnie w domu. Co istotne, testy, które znajdziesz w naszym sklepie, uzyskały rekomendację Unii Europejskiej i wykrywają odmianę brytyjską i południowo-afrykańską. Niezależnie od mutacji koronawirusa, możesz wykonać test i przy prawidłowym wykonaniu badania, otrzymać wiarygodny wynik. Co więcej, rząd Austrii zakupił dokładnie te testy do szkół w celu wykonywania badań u dzieci. Sprawdzone testy antygenowe cechują się bardzo wysoką skutecznością w wykrywaniu COVID-19.

Gdzie kupić test antygenowy?

Skuteczny test antygenowy możesz kupić w sklepie Massmedica w dwóch wariantach – opakowanie zawierające jeden test oraz opakowanie zawierające 25 testów na obecność COVID-19. Kup test, a kurier dostarczy Ci go już następnego dnia.