Implanty LARS produkowane są we Francji i stosowane od 1991 roku. W Europie najchętniej sięgają po nie chirurdzy włoscy, francuscy i angielscy. Na świecie wiodący rynek to Australia. Wiele poważnych ośrodków klinicznych ma LARSa w swojej ofercie. W Polsce technika LARS nie jest jeszcze szeroko spopularyzowana. Wielu osób nadal odnosi się do niej sceptycznie. Jednak z roku na rok coraz więcej lekarzy przekonuje się o jej zaletach i wdraża do codziennej praktyki klinicznej.
To jedna z poważniejszych kontuzji związanych z wyczynowym, lecz także i rekreacyjnym uprawianiem sportu. Najczęściej kontuzje dotyczą więzadła krzyżowego przedniego (tzw. ACL od angielskiej nazwy Anterior Cruciate Ligament). Klasyczne techniki rekonstrukcji aparatu więzadłowego nie gwarantują powrotu do formy sprzed urazu. Lista możliwych komplikacji jest długa, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia niepokojąco wysokie. Ponadto pacjenta czeka długi i kosztowny proces rehabilitacji.
Polega na zespoleniu i wygojeniu zerwanego więzadła zamiast na jego zastępowaniu inna tkanką. Implant LARS jest rodzajem zespolenia łączącego fragmenty uszkodzonego ACL i przejmującego jego funkcje do czasu wygojenia. Porównując rekonstrukcje ACL do leczenia złamanej kości można powiedzieć, że LARS jest implantem stabilizującym kość do czasu zrostu. W tym porównaniu rekonstrukcja z użyciem przeszczepów odpowiadałaby usunięciu złamanej kości i zastąpieniu jej inną, pobraną z innego miejsca w organizmie lub ze zwłok.
Massmedica S.A.
ul. Adama Branickiego 17
02-972 Warszawa (Wilanów)
tel. +48 22 611 39 60
fax +48 22 611 39 61
biuro@massmedica.com
www.massmedica.com
facebook.com/massmedicasa
instagram.com/massmedica
linkedin.com/company/massmedicapl