Magnezix dla lekarzy

Innowacyjne, biowchłanialne implanty

 

Konieczność usunięcia implantu po pierwotnym zespoleniu urazu dotyczy znacznego procentu pacjentów. Reoperacja zawsze wiąże się z potencjalnym ryzykiem infekcji, uszkodzenia naczyń krwionośnych lub nerwów. Osobny problem stanowią działania niepożądane związane ze znieczuleniem. U małych dzieci, okołooperacyjnie i w późniejszym okresie po operacji, występują one nawet w 40% przypadków. Do tego dochodzi ból i stres, które muszą znosić pacjenci.

Współczesna medycyna od dawna poszukuje implantów biozgodnych, które po spełnieniu swojego zadania byłyby następnie wchłaniane przez organizm eliminując konieczność ich usunięcia w kolejnej procedurze operacyjnej. Naukowcy od dawna uważali magnez za bardzo obiecujący materiał do stosowania w biodegradowalnych implantach.

Magnezix™ to wynik innowacyjnego przełomu w badaniach materiałów medycznych. To dzięki nim powstał pierwszy na świecie materiał na bazie magnezu, z którego można wykonać całkowicie biokompatybilne, biowchłanialne i jednocześnie odpowiednio wytrzymałe mechanicznie implanty do zespoleń kości.

 

Tytan, stal, polimery, MAGNEZIX

 

Obecnie tytan i stal są głównie używane jako nieresorbowalne metalowe materiały do ​​osteosyntezy. Metale te mają wielokrotnie większą sztywność niż kości, co może powodować przesztywnienie zespolenia i w konsekwencji zrost opóźniony lub jego brak. Trwałe implanty wykonane z tytanu lub stali generują artefakty w diagnostyce obrazowej, zwłaszcza w tomografii komputerowej. Całkowicie nie nadają się do rezonansu magnetycznego. Stopy stali wywołują niepożądane reakcje na ciała obce w organizmie i powodują alergie u około 10% kobiet i 1% mężczyzn.

W niedawnej przeszłości wprowadzono do zastosowań chirurgicznych resorbowalne materiały implantologiczne oparte na polimerach i kopolimerach kwasu mlekowego. Jednak początkowy entuzjazm szybko zmienił się w sceptycyzm w związku z licznymi niepożądanymi reakcjami na produkty rozpadu tych materiałów, co poważnie kwestionuje ich biokompatybilność. Ze względu na parametry mechaniczne, które można osiągnąć, polimery biowchłanialne mogą być stosowane tylko w obszarach narażonych na niskie naprężenia rozciągające, ściskające i ścinające – co mocno ogranicza możliwy zakres wskazań. Polimery nadają się do stosowania w diagnostyce obrazowej, ale ich wizualizacja podlega ograniczeniom.

W porównaniu z medycznymi polimerami wchłanialne materiały implantologiczne na bazie magnezu charakteryzują się całkowitą biokompatybilnością zarówno in vitro, jak i in vivo. W wieloletnich obserwacjach nie zanotowano reakcji niepożądanych organizmu na produkty rozkładu. Istotną zaletą jest także znacznie wyższa wytrzymałość mechaniczna materiałów magnezowych oraz właściwości osteoindukcyjne produktów rozpadu.

 

MAGNEZIX® to stop magnezu o dużej wytrzymałości mechanicznej, który może być całkowicie bioresorbowany w organizmie i zastąpiony przez endogenną tkankę kostną.

 

 

Biomechaniczne właściwości MAGNEZIX® są bardzo zbliżone do ludzkiej kości korowej, co sprzyja procesowi gojenia. Korzystniejszy stosunek naprężenia do rozszerzalności (moduł E) przeciwdziała również efektowi ekranowania naprężeń (stress shielding), który może wystąpić przy stosowaniu konwencjonalnych nieelastycznych implantów metalowych.

Implant MAGNEZIX® ma porównywalną wytrzymałość do standardowego implantu wykonanego z tytanu lub stali. Jest jednak w całości biodegradowalny. Nie są znane alergie na składniki stopu. Wręcz przeciwnie, niezwykle wysoka biokompatybilność / przydatność MAGNEZIX® jest przede wszystkim wynikiem stosunkowo wysokiego dziennego zapotrzebowania człowieka na magnez znajdujący się w implancie. Zalecane dzienne spożycie magnezu wynosi od 375 mg do 500 mg, w zależności od wieku i płci. Oznacza to, że implant magnezowy, który rozkłada się w kości, można również uznać za źródło niezbędnych jonów magnezu.

Takie połączenie właściwości sprawia, że ​​jest on znacznie lepszy od dotychczas stosowanych implantów wchłanialnych na bazie polimerów, a także materiałów, z których tworzy się implanty trwałe.

 

MAGNEZIX W ORTOPEDII

 

Magnezix to wysokiej jakości portfolio implantów do szerokiego zakresu wskazań w leczeniu wad i urazów małych i średnich kości i stawów. Unikalne właściwości materiału, z którego wykonano MAGNEZIX®, oferują wyjątkowe korzyści w zakresie długoterminowej opieki nad pacjentem i optymalnych rezultatów gojenia.

 

WYTRZYMAŁE I BIOWCHŁANIALNE

 

Implanty MAGNEZIX® charakteryzują się wytrzymałością metalu – podobnie jak konwencjonalne systemy wykonane ze stali lub tytanu. Oznacza to, że są wielokrotnie wytrzymalsze niż implanty polimerowe a w przeciwieństwie do zwykłych metalowych śrub czy drutów nie trzeba ich usuwać. W procesie korozji są stopniowo wchłaniane i zastępowane stabilną endogenną tkanka kostną.

Wytrzymałość mechaniczna zapewnia stabilne zespolenie. Implanty MAGNEZIX® są następnie stopniowo wchłaniane i przekształcane w organizmie, dzięki czemu regenerująca się kość może wytrzymać rosnące obciążenia w miarę powrotu jej wytrzymałości – finalnie w ciele pacjenta nie zostaje żadne ciało obce.

 

PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ

 

KOREKTA HALLUX VALGUS: MAGNEZIX® CS I TYTAN W PORÓWNANIU

Zdjęcia rentgenowskie pokazują palucha koślawego lewej stopy leczonej MAGNEZIX® CS w okresie 1 roku po operacji. Ten sam zabieg wykonano wiele lat wcześniej na prawej stopie pacjenta z tytanowymi śrubami – poniżej porównanie.

 

 

Portfolio:

 • Śruby Herberta CS o średnicy 2 ;2,7 ;3,2 ; 4,8 mm
 • Piny o średnicy 1,5 ; 2,0; 2,7; 3,2 mm
 • Śruby CBS o średnicy 2 ; 2,7; 3,5 mm
 • Implant do artrodezy międzypaliczkowej w trzech rozmiarach z kątem prostym oraz dogiętym o 10 stopni.
magnezix

 

Wskazania:

MAGNEZIX® może być stosowany jako implant do łączenia małych kości czy fragmentów kości:

 • Śródstawowe i pozastawowe złamania
 • Pseudoartrozy , artrodezy i osteotomie
 • Złamania awulsyjne
 • Złamania kostno-chrzęstne

Szczególnie zalecane jest zastosowanie we wskazaniach, w których staramy się uniknąć powtórnego zabiegu usunięcia metalu; zabiegi w obrębie stawów, operacje u dzieci.

 

Cechy:

 • Biozgodność Magnezix jest wolny od aluminium, niklu , chromu i kobaltu – brak doniesień o odczynach alergicznych
 • Dzięki właściwościom osteokonduktywnym Magnezix na końcu procesu przebudowy mamy tkankę kostną o gęstej strukturze. Proces przebudowy trwa od roku do dwóch lat
 • Magnezix posiada właściwości bakteriostatyczne
 • Magnezix dla MRI oraz CT nie wywołuje artefaktów tak jak tytan
 • Wytrzymałość mechaniczna implantów Magnezix są znacząco silniejsza niż tradycyjne implanty resorbowalne
 • Magnezix to bezpieczny i sprawdzony na całym świecie produkt, który może być stosowany również u dzieci i młodzieży