Dieta imitująca głodówkę

Badania dowodzą, że okresowe posty sprzyjają poprawie zdrowia i długowieczności. W wielu kulturach były praktykowane od tysiącleci, celem oczyszczenia i duszy, i ciała. Pomagają zachować szczupłą sylwetkę i poprawiają wskaźniki zdrowotne.

Niestety, tradycyjne głodowanie, a więc całkowite powstrzymywanie się od jedzenia np. przez kilka dni, jest trudne do przeprowadzenia i niesie ze sobą ryzyko skutków ubocznych, takich jak „zjadanie” mięśni. Nic więc dziwnego, że od lat szukano sposobu, jak „oszukać” organizm – tak aby dostarczając mu kalorii, sprawić, że będzie myślał jak na głodzie i uruchomi w efekcie wewnętrzne procesy regeneracyjne.

Valter LongoŚwiatowej sławy guru długowieczności, prof. Valter Longo, wraz z zespołem naukowców z firmy L-Nutra opracował gotową, „pudełkową”, trwającą 5 dni dietę ProLon (w Polsce do kupienia m.in. w gabinetach medycyny estetycznej), która naśladuje post i w tym krótkim czasie przynosi wiele korzyści dla całego organizmu. A Ty nie musisz w tym czasie głodować:-)

Historia ProLonu

Twórca ProLonu, prof. Valter Longo, jest światowej sławy gerontologiem, dyrektorem Instytutu Długowieczności przy Szkole Gerontologii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles. Od1990 roku prowadzi badania nad prewencyjnym wpływem diety o obniżonej kaloryczności na proces starzenia i zapadalność na choroby.

Początkowo prowadził swoje badania na myszach w średnim wieku, które były poddawane 4-dniowej głodówce 2 x w miesiącu do końca ich życia. Myszy na diecie żyły dłużej o 11% od grupy kontrolnej i rzadziej zapadały na choroby nowotworowe, miały mniejsze stany zapalne, mniej tłuszczu trzewnego, większą gęstość kości oraz wzrost wydajności poznawczych. Autopsja wykazała, że głodówka zmniejszyła rozmiar nerek, serc, wątroby u gryzoni, ale w okresie ponownego powrotu do normalnej diety zaobserwowano szybki start procesów regeneracji, wzrost ilości komórek macierzystych ze szpiku kostnego i komórek progenitorowych praz powrót organów do normalnych rozmiarów.

Efekty badań na myszach skłoniły prof. Longo do opracowania diety naśladującej głodówkę przystosowanej dla ludzi. W założeniu miała ona:

 • dostarczać wystarczającą ilość kalorii, tak aby była bezpieczniejsza od typowej głodówki,
 • dostarczać różnorodności składników, aby zadowolić większość osób,
 • być w 100% roślinna, oparta na zasadach diety długowieczności,
 • być równie skuteczna jak post.

Jej celem było wspieranie długowieczności poprzez następujące mechanizmy:

 • uruchomienie w komórkach trybu ochrony przed starzeniem,
 • wspieranie regeneracji komórek poprzez oczyszczenie ich ze zniszczonych fragmentów,
 • usunięcie zniszczonych komórek z narządów i układów oraz zastąpienie ich komórkami nowej generacji poprzez pobudzenie komórek macierzystych,
 • wspieranie procesu, który powodowałby spalanie tkanki tłuszczowej z okolic brzucha i odbywałby się również po powrocie do normalnej diety, nie powodując utraty masy mięśniowej.

ProlonWyniki badań 

Dieta 5-dniowa (powtarzana w kolejnych 3 miesiącach) była testowana na grupie 100 osób w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Wyniki były imponujące:

 • utrata średnio ponad 3,6 kg, w większości tkanki tłuszczowej z okolic brzucha,
 • przyrost masy mięśniowej odpowiedniej do masy ciała,
 • spadek poziomu glukozy o 12 mg/dl u osób z wysokim poziomem stężenia glukozy we krwi na czczo (ale nie u tych z niskim poziomem stężenia glukozy we krwi na czczo),
 • spadek ciśnienia tętniczego krwi – tylko u osób z ciśnieniem krwi umiarkowanie wysokim i wysokim (nie niskim),
 • spadek poziomu cholesterolu o 20 mg/dl,
 • u osób z grupy ryzyka spadek o 60 ng/ml poziomu IGF-1, który w wielu badaniach jest wskazywany jako powiązany z większą zapadalnością na raka,
 • spadek i w większości wypadków powrót do normalnego poziomu białka C-reaktywnego występującego w stanach zapalnych i będącego czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych,
 • spadek o 25 mg/dl poziomu trójglicerydów.

Po 3 miesiącach od ostatniego cyklu diety naśladującej post poddane jej osoby wciąż cieszyły się redukcją tkanki tłuszczowej, zmniejszeniem obwodu w pasie, spadkiem glikemii, poziomu IGF-1 i ciśnienia krwi.

– Ta dieta pomaga bardziej tym, którzy tego najbardziej potrzebują – mówi prof. Longo. – Obniżenie ciśnienia krwi i poziomu IGF-1 jak i masy ciała, glukozy na czczo, trójglicerydów, całkowitego cholesterolu i LDL oraz białka C-reaktywnego były bardziej wymowne u uczestników, którzy mieli gorsze wyniki na starcie badania. Uczestnicy badania, którzy rozpoczęli badanie będąc w stanie przedcukrzycowym, zakończyli prawidłowym poziomem glukozy we krwi na czczo.

Prof. Longo jest przekonany, że kluczem jest tutaj pogłodówkowa aktywacja komórek macierzystych. – Podczas ponownego żywienia komórki macierzyste zostają włączone i zaczynają odbudowywać komórki, tkanki i organy, które były zredukowane podczas głodówki – wyjaśnia.

Gotowa dieta o obniżonej kaloryczności ProLon

Aby ułatwić pacjentom przeprowadzenie diety naśladującej głodówkę, prof. Longo wraz z firmą L-Nutra, światowym liderem nutritechnologii, stworzył gotowy 5-dniowy odmładzający i regenerujący program żywieniowy ProLon (prof. Longo oddaje na cele charytatywne 100% przychodów ze swoich udziałów w tej firmie). To pierwsza świecie Dieta Imitujące Głodówkę, która poprzez odpowiednią kombinację składników spożywczych przeprogramowuje organizm w tryb regeneracji i odmłodzenia, powodując długoterminowe obniżenie poziomu IGF-1 oraz markerów starzenia i stanu zapalnego u osób, u których odnotowano zbyt wysoki ich poziom. Formuła ProLon jest objęta patentem i powstała na bazie badań klinicznych.

Gotowe posiłki otrzymujesz w 5 małych pudełkach (po jednym na każdy dzień), w których znajdują się batoniki energetyczne, zupy, różnorodne przekąski, napoje i suplementy. Posiłki składają się one z całkowicie wegańskich składników organicznego pochodzenia (w tym świeżych oliwkach, warzywach, owocach, orzechach, nasionach, ciemnej czekoladzie, herbatkach ziołowych). Nie zawierają żadnych dodatków, substancji chemicznych ani środków konserwujących (jedynie napój energetyczny zawiera naturalny środek konserwujący: polieleinę). Są ubogie w białko i węglowodany, a bogate w zdrowe tłuszcze. I, co warto podkreślić, naprawdę są smaczne (przygotowane we współpracy z szefami kuchni)! Pierwszego dnia spożywasz 1100 kcal, przez kolejne cztery – ok. 750 kcal dziennie.

Dla kogo jest przeznaczony ProLon?

ProLon jest przeznaczony dla osób ogólnie zdrowych, które chcą poprawić swoje samopoczucie i wygląd oraz dla osób z syndromem metabolicznym, które chcą poprawić swoje zdrowie i zapobiec rozwinięciu się chorób cywilizacyjnych. Przeciwwskazaniami są m.in. ciąża, wiek poniżej 18 lat, alergia na jakikolwiek składnik, osoby z BMI < 18,5, osoby w złej kondycji zdrowotnej, osoby z cukrzycą typu I i II przyjmujące insulinę lub inne leki przeciwcukrzycowe. Zasadniczo dieta imitująca głodówkę nie jest zalecana osobom po 70. roku życia, chyba że są zdrowe i mają nadwagę bądź są otyłe i nie odnotowały w ciągu ostatnich 5 lat utraty wagi powyżej 5%; niezbędna też jest zgoda geriatry bądź lekarza specjalisty.

Efekty działania ProLonu

ProLon pomaga pobudzać naturalną regenerację wielu układów, wpływając na szeroki wachlarz markerów, które przyczyniają się do procesu starzenia, takich jak cholesterol, stany zapalne i glukoza we krwi na czczo. Opatentowana receptura ProLon wywołuje w ciele szereg mechanizmów ochronnych, które ludzki organizm stworzył w czasie selekcji naturalnej, kiedy dostęp do pożywienia był ograniczony, pożywienie trudno było znaleźć i przechowywać. Te mechanizmy ochronne optymalizują wydajność organizmu, odmładzają jego komórki i pozwalają doskonale funkcjonować w takich warunkach.

Oprócz poprawy markerów zdrowotnych, pacjenci obserwują następujące efekty:

 • zmniejszenie ilości tłuszczu trzewnego (w obwodzie talii),
 • spadek wagi,
 • zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej,
 • utrzymanie szczupłej sylwetki,
 • wyższy poziom energii,
 • zdrowe nawyki żywieniowe,
 • gładsza, zdrowsza cera,
 • nauka kontrolowania liczby spożywanych posiłków.

Jak często stosować Prolon?

W zależności od wagi ciała, markerów podstawowych i pomiarów parametrów zdrowia, a także po ocenie i zaleceniu lekarza:

 • osoby z wysokim ryzykiem: 3-12 razy w roku w zależności od stanu zdrowia,
 • osoby nisko zagrożone lub zdrowe: 2-3 razy w roku.