Czy Fast Mimicking Diet (Dieta Imitująca Głodówkę) może cofnąć czas?

Dekadę temu naukowcy odkryli związek między obniżeniem kaloryczności diety a efektem anty-aging u ludzi. Celem grupy badanych było obniżenie kaloryczności codziennej diety o 25%.

seniorzy

W rezultacie w ciągu 2 lat badań grupa badanych, nieotyłych dorosłych, była zdolna obniżyć kaloryczność o 12% mimo intensywnego wsparcia dietetycznego i behawioralnego konsultantów. Znaczące zmiany w podstawowych założeniach badania – spoczynkowa przemiana materii i temperatura ciała – również nie zostały oznaczone. W badaniu na zwierzętach przy ograniczeniu kalorii te dwa czynniki były przekonywujące. Czy to znaczy, że badanie nie powiodło się? Niekoniecznie.

Nawet jeśli rezultaty nie były porównywalne z badaniem na zwierzętach, pojawiło się klika jasnych punktów. Druga faza badania, Kompleksowej Oceny Długotrwałych Efektów Redukcji Podaży Energii (CALERIE 2) była przeprowadzona przez Narodowy Instytut Geriatrii i przez Narodowy Instytut Cukrzycy i Chorób Przewodu Pokarmowego oraz Nerek wykazała, że zmniejszenie przez ludzi podaży kalorii jest wykonalne przez pewien czas. W dodatku uczestnicy badania, którzy ograniczyli podaż kalorii obniżyli masę ciała i utrzymali ją przez cały okres badania. Nie wystąpiły żadne skutki uboczne w jakości życia, a nawet uczestnicy otrzymali bonus w postaci obniżenia ciśnienia, cholesterolu i insuliny – wszystkich czynników, które przyczyniają się do zapadalności na choroby związane ze starzeniem się.

Naukowcy już od roku 1930 wiedzą, że ograniczenie podaży kalorii o 20 do 50% bez niedożywienia znacznie podnoszą odporność na choroby i wydłużają życie niektórych gatunków gryzoni. Badania kontynuowano przez kolejne dziesięciolecia na różnych gatunkach od drożdżaków przez żyworódki do małp. W dalszym ciągu otwarta pozostaje kwestia czy interwencja w dietę, czy jakakolwiek interwencja, może znacznie wydłużyć życie. Jednak dane epidemiologiczne jak i przekrojowe obserwacje stulatków i grupy ochotników, którzy ograniczyli podaż kalorii w diecie silnie wskazują, że taka praktyka może nie tylko wydłużyć życie, ale również pozwala żyć zdrowiej.

Problem jest natury praktycznej. Utrzymanie zdrowej diety jest trudne, a co dopiero stałe ograniczenie podaży kalorii o 500-600 Kcal, dla większości ludzi to będzie nieosiągalne. Uczestnicy badania CALERIE 2 skorzystali zdrowotnie na tej interwencji mimo, że nie trzymali się ściśle zaleceń, zatem można sobie wyobrazić o ile lepsze rezultaty przyniosłoby ścisłe przestrzeganie zalecenia 25% obniżenia kaloryczności spożywanego dziennie pożywienia, powiedział dr n. med. Eric Ravussin, jeden z głównych badaczy powyższego doświadczenia, dyrektor the Pennington Biomedical Nutrition Obesity Research Center na Uniwersytecie Stanowym Louisiany.

„Możecie przepisywać co tylko chcecie, ale zupełnie inna historia to czy ludzie się ściśle do tego dostosują”, powiedział.

Ograniczanie kalorii naprawdę działa

Kiedy naukowcy przyjęli już do wiadomości (pogodzili się z faktami) niezbite dowody, przyszedł czas na zajęcie się bardzie praktycznymi aspektami. Zaczęto interesować się różnymi sposobami na ograniczanie kalorii, takimi jak restrykcyjne diety, 1-dniowe głodówki, okresowe głodówki (1 dzień głodówki lub ograniczenia kalorii i 6 dni normalnej diety), periodyczne głodówki (2 lub więcej dni głodówki konsekwentnie powtarzane w określonym czasie).

„Wiemy, że głodówka jest ostrą wersją ograniczenia kalorii”, powiedział Eric Verdin, profesor medycyny Kalifornijskiego Uniwersytetu San Francisco i prezes oraz Dyrektor Generalny Buck Institute for Research on Aging w Nowatio, Kalifornia. Tak jak obniżenie kaloryczności, tak głodówka i jedzenie bardzo małych ilości oraz dieta polegająca na piciu kalorycznych drinków przez okres od 12 godzin do kilku tygodni wykazały działanie prewencyjne w występowaniu chorób, spowolniły starzenie wśród in a range of organism.

W roku 2011 NIA-confunded przeprowadziło badanie na młodych, otyłych kobietach, polegające na tygodniowym programie: 5 dni nierestrykcyjnej diety i 2 kolejne dni obniżenie kaloryczności o 75%, co w konsekwencji zbliżoną kaloryczność, którą powinni spożywać ludzie chcący zrzucić zbędne kilogramy, obniżyć cholesterol (LDL), ciśnienie krwi i inne markery. Zaplanowana w tym badaniu Głodówka „5:2”, to od dawna znana i bardzo popularna dieta. Wyniki z ostatniej fazy dwóch badań opublikowano w tym roku już wcześniej w Science Translational Medicine. Wykazały one, że podaż znacznie ograniczonej liczby kalorii (energii) wykazuje znacznie większą poprawę wyników przy stosowaniu jej przez kilka dni w miesiącu. W badaniu dieta miała obniżona kaloryczność do 60% przez 5 kolejnych dni miesięcznie przez 3 kolejne miesiące, żeby uzyskać benefity uzyskiwane w diecie zwanej „fasting-mimicking diet” (dieta imitująca głodówkę).

Dieta została opracowana przez profesora gerontologii i nauk biologicznych Valtera Longo z Uniwersytetu Południowej Kalifornii i kierownika Instytutu Długowieczności. Od 1990 roku prowadzi badania nad prewencyjnym wpływem diety o obniżonej kaloryczności na proces starzenia i zapadalność na choroby.

Prof. Longo początkowo prowadził swoje badania na myszach w średnim wieku, które były poddawane 4 -dniowej głodówce 2x w miesiącu do końca ich życia. Myszy na diecie żyły dłużej o 11% od grupy kontrolnej -28,3 miesiąca vs.25,5 miesiąca – i rzadziej zapadały na choroby nowotworowe, miały mniejsze stany zapalne, mniej tłuszczu trzewnego, większą gęstość kości oraz wzrost wydajności poznawczych.

Autopsja wykazała, że głodówka zmniejszyła rozmiar nerek, serc, wątroby u gryzoni, ale w okresie ponownego powrotu do normalnej diety zaobserwowano szybki start procesów regeneracji, wzrost ilości komórek macierzystych ze szpiku kostnego i komórek progenitorowych oraz powrót organów do normalnych rozmiarów.

W tym samym czasie prof. Longo przeprowadził małe badanie pilotażowe na 19 ogólnie zdrowych ludziach, którzy zostali poddani 5 dniowej diecie imitującej głodówkę „Fasting-mimicking diet” w kolejnych dniach każdego miesiąca przez 3 kolejne miesiące. U badanych zaobserwowano spadek czynników ryzyka i markerów starzenia, cukrzycy, chorób układu krążenia i raka w porównaniu z grupą kontrolną (dieta o normalnej kaloryczności), przy czym nie zaobserwowano żadnych większych skutków ubocznych.

Rezultaty tego badania potwierdziły się w drugim badaniu przeprowadzonym w tym roku przez prof. Longo na grupie 100 osób w ogólnie dobrym stanie zdrowia. W nowym badaniu porównano grupę kontrolną do badanej po 3 miesiącach. 71 uczestników ukończyło 3 pełne comiesięczne cykle diety.

Około tygodnia po zakończeniu trzeciego cyklu w randomizowanej części badania, grupa badana straciła średnio na wadze ok. 6 funtów podczas gdy grupa kontrolna nie straciła na wadze. Uczestnicy na diecie mieli mniej tłuszczu trzewnego i całkowitego, zmniejszył się obwód w pasie, spadło ciśnienie i poziom IGF-1 w porównaniu z grupą kontrolną.

Ta dieta pomaga bardziej tym, którzy tego najbardziej potrzebują, mówi prof. Longo. Obniżenie ciśnienia krwi i poziomu IGF-1 jak i masy ciała, glukozy na czczo, trójglicerydów, całkowitego cholesterolu i LDL oraz białka C-reaktywnego były bardziej wymowne u uczestników, którzy mieli gorsze wyniki na starcie badania.

Rzeczywiście uczestnicy badania, którzy rozpoczęli badanie będąc w stanie przedcukrzycowym, zakończyli prawidłowym poziomem glukozy we krwi na czczo .

Badaczom , którzy chcieliby odtworzyć benefity wynikające z dziennego ograniczenia spożywanych kalorii w szybszym czasie, prof. Longo wróży złudne wyniki .

„Uważam, że prof. Longo zdecydowanie porusza się naprzód” powiedział dr n. med. Rafael de Cabo, szef translacyjnej gerontologii i sekcji gerontologii eksperymentalnej na NIA.

Zawrócić czas

Ravussin, który nie brał udziału w badaniach zasugerował, że spodziewał się, że zrzucenie wagi przez uczestników przyczyni się do poprawy ich wyników. Chociaż zrzucenie wagi jest korzystne dla cukrzyków, prof. Longo wierzy , że fasting-mimicking diet to coś znacznie więcej niż zrzucenie kilku funtów i ma związek z kurczeniem się organów a potem ich ponownemu wzrostowi jak to miało miejsce w badaniu na myszach. „Uważam, że regeneracja i odmłodzenie stanowi sedno poprawy wyników u badanych uczestników”, powiedział.

Ta idea trzyma się kupy, zgadza się de Cabo: „weźmy jakiekolwiek starsze zwierzę, które poddamy kalorycznym restykcjom, a pierwszym co zaobserwujemy jest, że każda uszkodzona komórka będzie się odradzać”, powiedział.

Prof. Longo opublikował ostatnio w „CELL” badanie na myszach, które może w końcu zacząć wyjaśniać ten proces w trzustce. Sześć do ośmiu cykli czterodniowej diety imitującej głodówkę z normalną dietą w pozostałe dni regeneruje komórki beta i wydzielanie insuliny u myszy z cukrzycą, prawie całkowicie normalizując poziom glukozy na czczo. Wzrost ekspresji markerów pewnych protein sugeruje, że myszy będące na diecie mają większą liczbę komórek progenitorowych, z których w rezultacie tworzą się w pełni funkcjonalne komórki beta.

Prof. Longo jest przekonany, że to właśnie po-głodówkowa aktywacja komórek macierzystych jest kluczem do zdrowia i długowieczności – benefitów wynikających z tej diety. „Podczas ponownego żywienia, komórki macierzyste zostają włączone i zaczynają odbudowywać komórki, tkanki i organy, które były zredukowane podczas głodówki”, powiedział.

To daje możliwość niechirurgicznej i niefarmakologicznej terapii, która może zmienić życie pacjentów z cukrzycą.

„Konsekwencje są ewidentnie niesamowite jeżeli chodzi o możliwość regeneracji komórek beta tylko dietą” powiedział dr n. med. Paolo Sassone-Corsi, dyrektor Irvin: centrum Epigenezy i Metabolizmu Kalifornijskiego Uniwersytetu. „To może być rewolucyjne żywienie”.

Obaj Sassone-Corsi i de Cabo, którzy nie brali udziału w badaniu prof. Longo opublikowanego w tym roku, powiedzieli, że testują dietę fasting-mimicking i inne analogiczne diety o obniżonej kaloryczności w swoich laboratoriach, aby jeszcze lepiej zrozumieć mechanizmy metaboliczne prowadzące do takich efektów.

” Dla mnie najważniejszą rzeczą jest być o krok bliżej do zrozumienia jak możemy przełożyć badania diet o obniżonej kaloryczności z ostatnich co najmniej stu lat na aktualne potrzeby, tak by efektywnie je wykorzystać w praktyce klinicznej” , powiedział dr de Cabo.

W tym celu, Verdin chciałby zobaczyć 2-3 letnie badania na różnych grupach , żeby poznać ewentualne ograniczenia tej diety. Zdajecie sobie sprawę z tego, że będzie część ludzi, którym ta dieta przyniesie dużo korzyści i część dla których będzie obojętna, a możliwe, że w niewielkim stopniu i szkodliwa.

Gotowy zestaw o obniżonej kaloryczności

Dieta imitująca głodówkę jest komercyjnie dostępna jako 5-dniowy plan posiłków. (prof. Longo powiedział, że nie pobiera pensji w firmie, która oferuje tą dietę i oddaje na cele charytatywne 100% przychodów ze swoich udziałów ). Oparta na roślinach dieta zawiera maksymalnie 1100 kcal pierwszego dnia i ok. 750 kcal przez kolejne 4 dni . Jest uboga w białko i węglowodany, ale bogata w zdrowe tłuszcze.

Pomimo ekscytujących odkryć w badaniach na myszach z cukrzycą i ludziach z markerami przdcukrzycowymi, prof. Longo ostrzega, że plan posiłków tej diety nie jest gotowy dla pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2, ponieważ połączenie diety „Fasting mimicking diet” z lekami obniżającymi poziom cukru we krwi, mogłoby być przyczyną hipoglikemii. Profesor bardzo intensywnie pracuje z ekspertami diabetologii nad rozwiązaniem problemów związanych z bezpieczeństwem przed wejściem w fazę trzecią badań wieloośrodkowych nad pacjentami z cukrzycą jeszcze w tym roku.

Tymczasowe odstawienie lub redukcja dawek leków podczas badania mogłaby być rozwiązaniem, powiedział.

Bardzo obiecujące rezultaty w badaniu na myszach i ludziach ze stwardnieniem rozsianym, skłoniły prof. Longo do testowania tej diety na pacjentach z chorobami autoimmunologicznymi. W oczekiwaniu na pozytywne wyniki, profesor Longo wierzy, że fasting-mimicking diet może stać się pierwszą opartą na jedzeniu terapią, która zostanie uznana przez FDA.

Tak jak przy każdej diecie, rodzi się wiele pytań i nie każde przypuszczenie musi okazać się prawdę. Ravussin prowadzi badania porównawcze nad utratą wagi i alternatywnie jednodniową głodówką z ograniczeniem kalorii. Zaskakująco wyższy procent rezygnacji z badania jest w grupie z głodówką.

Obecnie, sukces pionierskich badań profesora Longo przyczynił się do rozpoczęcia wielu badań nad wpływem diet o ograniczonej kaloryczności. To dopiero początek, powiedział Verdin.