Czy dieta może odmłodzić cały organizm?

Tak! I nie chodzi tutaj wyłącznie o przeciwstarzeniową moc antyoksydantów, witamin czy zdrowych tłuszczów. Prof. Valter Longo, profesor gerontologii i nauk biologicznych, dyrektor Instytutu Długowieczności przy Szkole Gerontologii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles, poświęcił ponad 20 lat na poszukiwanie przepisu na „dietę długowieczności”, której ważną częścią – oprócz odpowiedniego doboru składników w odpowiednich ilościach – są okresowe posty imitujące głodówkę, dostępne już w wygodnej, gotowej formie w Polsce.

anti-agingAnti-aging to nie tylko przeciwdziałanie procesom przyspieszonego starzenia się organizmu. To przede wszystkim działania mające na celu wydłużenie okresu, w którym jesteśmy sprawni i samodzielni, co pozwoli nam cieszyć się życiem do późnych lat życia. Może zabrzmi to dziwnie, ale chodzi o to, abyśmy… umierali zdrowi! Sprzyja temu styl życia, w tym – w dużej mierze – to, co i jak jemy.

– Wiedząc, że wiek jest najważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowalności na wszystkie poważne choroby, oddziaływanie na starzenie jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż próba zapobiegania i leczenia każdej choroby z osobna – podkreśla prof. Valter Longo. W Polsce niedawno ukazała się jego książka pt. „Dieta długowieczności” (Wydawnictwo Bukowy Las 2018), która w fascynujący sposób podpowiada, jak jeść, aby żyć długo i zdrowo, oraz wyjaśnia działanie diety imitującej post ProLon, która – stosowana regularnie – w szybki sposób poprawia wiele ważnych wskaźników zdrowia, zapobiega otyłości i wielu chorobom cywilizacyjnym. Jej wprowadzenie na rynek to prawdziwy przełom w anti-agingu, a prozdrowotne działanie ProLonu jest już potwierdzone wieloma badaniami klinicznymi. W Stanach dostępna jest również wersja „onkologiczna” diety imitującej post (pod nazwą Chemolieve), która zalecana jest osobom będącym w trakcie chemioterapii.

Valter Longo

Prof. Valter Longo zainteresował się wpływem odżywiania na długość życia z powodu… włoskiego pochodzenia! Jego mama urodziła się w miasteczku Molochio na południu Kalabrii, które zasłynęło z długowiecznych mieszkańców (w pewnym momencie żyło tam aż 4 stulatków na 2000 osób, w tym najstarszy wówczas człowiek we Włoszech). Valter spędzał u dziadków wakacje, a potem jako dorosła osoba wielokrotnie prowadził badania w tym regionie. W poszukiwaniu przepisu na długowieczność porzucił studia muzyczne na rzecz biochemii (już mieszkając w USA), a następnie przemierzył cały świat, badając społeczeństwa słynące z długiego życia, np. na Okinawie, Kostaryce i w Ekwadorze. Opracowanie zasad diety długowieczności i stworzenie innowacyjnej diety imitującej post ProLon to ukoronowanie ponad 20 lat pracy profesora i jego zespołu.

 

Zasady diety długowieczności

  • Stosuj dietę wegańską/rybną – opartą na roślinach strączkowych, warzywach i owocach oraz rybach spożywanych 2-3 razy w tygodniu.

Po 65-70. roku życia – gdy zaczyna zanikać masa mięśniowa – dietę warto wzbogacić w więcej ryb i produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka, sery i jogurty.

  • Jedz białka w niewielkiej, ale odpowiedniej ilości – czyli ok. 0,7-0,8 g białka na każdy kilogram masy ciała dziennie. 

Większość białka należy przyjmować podczas jednego posiłku, aby zwiększyć syntezę białka w mięśniach.

  • Ogranicz złe tłuszcze i cukry, zwiększ spożycie dobrych tłuszczów i węglowodanów złożonych.

Wybieraj tłuszcze nienasycone zawarte w łososiu, orzechach włoskich, migdałach, orzechach laskowych, a także pełnoziarniste pieczywo i warzywa.

  • Pilnuj, aby twoja dieta była bogata we wszystkie składniki odżywcze – nasz organizm potrzebuje zarówno białek, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6), minerałów, witamin i cukrów. 

Warto też wprowadzić suplementację kompleksem witamin i minerałów oraz omega-3 – 2-3 razy w tygodniu.

  • Jedz to, co twoi przodkowie – jesteś genetycznie przystosowany do jedzenia pewnych pokarmów.

Na przykład w krajach północnej Europy, gdzie regularnie pije się mleko, nietolerancja laktozy jest rzadziej spotykana niż np. w Azji.

  • Twoje dzienne menu powinno składać się ze śniadania, obiadu bądź kolacji i jednej przekąski (zamiast obiadu lub kolacji) o wartości poniżej 100 kcal i maksymalnej zawartości cukru 3-5 g.

W ostatnich latach dużo się mówiło o tym, że należy jeść 5-6 posiłków dziennie, nie ma jednak wystarczających dowodów na poparcie tezy o korzyściach tak częstego jedzenia w celu utrzymania wagi. Trudniej też wtedy pilnować kalorii – dlatego w czasach, gdy takie zalecenie stało się popularne w USA, odnotowano tam rekordowy 70-procentowy odsetek osób z nadwagą i otyłością.

  • Ogranicz przedział czasowy spożywania posiłków – maksymalnie do 12 godzin.

Na przykład pierwszy posiłek jesz o 7.00 rano, ostatni nie później niż o 19.00.

  • Stosuj okresowo dietę imitującą post. 

Zdrowe osoby poniżej 65. roku życia mogą stosować 5-dniowe diety ProLon 2-3 razy w roku.

Uwaga! Pamiętaj, że tutaj nie chodzi o kolejną dietę, tylko o zmianę stylu żywienia na całe życie. Ten system odżywiania jest optymalny dla miliardów ludzi na całym świecie. I choć może dziś, jako młoda i w pełni sprawna osoba, jeszcze nie martwisz się tym, co będzie w przyszłości, to zastanów się, czy chcesz za kilka czy kilkadziesiąt lat być osobą schorowaną i zależną od innych, czy pełną energii, szczupłą, samodzielną? 100-latkowie z tzw. niebieski stref długowieczności znają na to odpowiedź:-)